Akche Dex

Akche Türkiye'nin Dijital Parası

Akche DEX (Decentralized Exchange) yani merkeziyetsiz borsa!

Resme veya aşağıdaki linke tıklayarak varolan Waves Cüzdanı aktarabilir veya kolayca yeni cüzdan açabilirsiniz.

Akche satın almak için linkten cüzdan açıp cüzdana WTRY yükleyebilir veya başka hesabınızdaki BTC, ETH, Waves gibi birimleri transfer edebilirsiniz.

Kripto paralara yabancı olanlar için soru-cevap kısmını dikkatli okumanızı öneririz.

Akche DEX

     Kripto Para Çevirici

SORU – CEVAP

*Linkleri tıklayarak içerikleri görebilirsiniz.

1 - Akche Dex’te Cüzdan açma

1. Öncelikle https://akche.io adresine giriyoruz. Adresi girdikten sonra MUTLAKA yukarıdaki adresten doğru yazıldığını ve SSL yeşil işareti olduğunu kontrol ediniz. Son günlerde çok fazla spam siteler olduğu için buna çok dikkat edilmesi gerekiyor.

2. Daha önceden açtığınız Waves cüzdan varsa buraya aktarmak için Hesap Aktar seçmelisiniz. IMPORT WALLET seçerseniz eski cüzdanın SEED leri yazmanızı ister.

3. Yeni Hesap seçerseniz yepyeni bir cüzdan açar. Biz bu kılavuzumuzda yeni cüzdan açarak devam edeceğiz.

İPUCU: Cüzdan import ederken SEED leri yazdıktan sonra, hemen aşağıda cüzdan adresi çıkar. Adresinizi MUTLAKA kontrol edin, daha önce açtığınız adresle aynı olduğundan emin olun. Çünkü SEED ler arasında fazladan tek bir boşluk bile olsa farklı adres açar. SEED lerin sonunda boşluk olmadığından, ilk harfinin büyük olmadığından ve SEED leri doğru sırada girdiğinizden emin olun.

2 - SEED kaydetme işlemi

1. Yeni cüzdan açarken Yeni Hesap Uyarılarını dikkatlice okuyunuz ve “Okudum, Anladim” linkini tıklayarak devam ediniz. Daha sonra Cüzdan Kelime Grubu yazan bölgedeki kelimeleri göreceksiniz. Bunlar sizin özel SEED’ lerinizdir.

Kaybederseniz veya başkasına verirseniz tüm paranız kaybolabilir. Ekibimiz dahil hiçkimse sizin SEED lerinize tekrar ulaşamaz!

 

2. HESAP ADI yazan yere tercihinize göre bir isim/ kod yazabilirsiniz.

3. ŞİFRE yerine içinde MUTLAKA (!?+-%) gibi karakterler ve bir sayı girmelisiniz bu sizin cüzdan güveliğini arttıracaktır.

4. ŞİFRE TEKRARI yazan yere yukarıdaki şifrenin aynısını girmelisiniz.

İPUCU: Eğer şifrenizi unutursanız panik yapmayın. Cüzdan Kelime Grubunuzu yani SEED leri kaydettiyseniz yan taraftan KALDIR tiklayin, bir önceki işlemlerle Hesap Aktar yapıp aynı cüzdanı yeni şifreyle tanımlayabilirsiniz. Yani cüzdanlar için şifre ikinci derece önemli…

3 - Akche Cüzdan

1. Cüzdanınıza girince ilk gelen ekranda para birimlerini göreceksiniz. Burada gördüğünüz gibi yeni cüzdan olduğu için SIFIR bakiye görünecektir.

2. Cüzdana para yüklemek için Digilira’ya kayıt yaptırıp oradan TL (WTRY) yükleyebilirsiniz. AKCHE Platformunda her transfer için 0,01 Waves işlem ücreti gerektiğinden işlem yapabilmek için en azından cüzdanda 0,02 Waves bulunması gerekiyor.

3. Sayfanın en üstündeki 3P…. ile başlayan yeri tıklarsanız cüzdan adresini kopyalarsınız.

İPUCU: Digilira www.digilira.com a kayıt yaptırarak TRY ile cüzdana para aktarımı yapabilirsiniz.

4 - Akche Dex Eşleşmeler

1. Buraya tıklarsanız Akche DEX yani borsa sayfası açılır.

2. İlk ekrana gelen eşleme AKCHE/WTRY. Sol alttaki AKCHE ALIM EMİRLERİ yazan kısım, AKCHE satıp WTRY almak isteyenlerin girdiği rakamdır.

3. Onun altında yazan AKCHE SATIŞ EMİRLERİ ise elinde AKCHE olup bunu WTRY ile satmak isteyenlerin girdiği rakamlardır, yani Akche satmak isteyenlerdir.

İPUCU: Her zaman AKCHE ALMAK için AKCHE SATIS EMİRLERİ, SATMAK için ise AKCHE ALIM EMİRLERİ ni tıklamanız gerekir.

5 - Alım & Satım emri girme

1. Sol tarafta AKCHE alım emirleri ve hemen aşağısında AKCHE satış emirleri yazıları gelecektir.

2. AKCHE alım emirleri; Akche almak isteyenlerin girdiği emirleri gösterir. Fiyat Akche satın almak isteyenlerin anlık alım fiyatıdır, AKCHE miktarı ve toplam kaç WTRY lik işlem olduğunu gösterir.

3. AKCHE satış emirleri; Akche satmak isteyenlerin girdiği emirleri gösterir Fiyat Akche satmak isteyenlerin satış fiyatı, AKCHE miktarı ve toplam kaç WTRY lik işlem olduğunu gösterir.

IPUCU: Bu örnekte AKCHE satış emirlerinin en üst sırasında 24 adet AKCHE var ama siz 35 adet almak istiyorsunuz. Yapmanız gereken 24’ün üzerine tıklayıp manuel olarak AKCHE TUTARI elle 35 olarak değiştirmek.

Bu durumda 24 adet AKCHE orada yazan fiyattan satılacak, kalan miktar ise yukarıya AKCHE alım emirleri olarak girer. Aynı fiyattan satmak isteyenler olduğunda da emir gerçekleşir.

6 - Akche alım emri girme

1. AKCHE satın almak isterseniz AKCHE satış emirleri yazan yerdeki en üst kısma tıklamanız gerekir. Hemen yanında AKCHE AL yazan yerde TOPLAM AKCHE satış miktarı çıkacaktır. Oraya manuel olarak / alacağınız miktarı yazabilirsiniz.

İPUCU: Lütfen AKCHE AL yazan yerin üstündeki 0,00000000 WTRY yazan yere dikkat edin. Burası sizin toplam bakiyenizi gösterir. Yani işlem başarısız olursa bakiyenizi kontrol etmeniz gerekir.

Ayrıca bakiyenizin üstüne tıklarsanız hesabınızdaki tüm BTC/ WAV/ETH/ WTRY kadar AKCHE alırsınız!

7 - Satın aldığım AKCHE ve diğer kripto paralarım nerede?

AKCHE satın aldıktan kısa bir süre sonra buraya AKCHE aldığınız tutar olarak yansır. Sol tarafta VARLIK ADI yazar, yanında ise bakiye miktarı yazar

Diğer koinlerinizin miktarını da bu alanda görebilirsiniz.

8 - Hata mesajı alıyorum!

İşlem yaparken hata mesajı alıyorsanız bunun çeşitli nedenleri olabilir.

 1. İşlem yapamıyorum / hata mesajı alıyorum?

  Cüzdanı yeni açtıysanız hesabınızda para olmayacağı için işlem yapamazsınız. İşlem yapabilmek için cüzdanda en azından 0,001 WAV olmalıdır.


 2. Cüzdanda WTRY var ama işlem yapamıyorum?

  DEX Platformda her işlem için minimum 0,001 WAV gerekir. Cüzdanda yeterli miktarda WTRY, BTC…olmsına rağmen işlem yapamıyorsanız WAVES hesabınızı kontrol edin.


 3. Cüzdanımda daha fazla para var ama bakiyem daha az gösteriyor?

  Bu para biriminde daha önce verdiğiniz bir alış emri olabilir. Lüten aynı para birimindeki Alış Emirleri kısmını kontrol ediniz. Orada AÇIK duran bir emir varsa onu iptal ederseniz oradaki tutar bakiyenize eklenir.

*** Önemli Hatırlatmalar!

 1. Cüzdan açarken kutucuk içindeki SEED (KELIME GRUPLARINI) çok iyi saklayın. Bunları kaybederseniz hiç bir şekilde cüzdana girme şansınız olamaz. Bu bilgilere hiç kimsenin erişimi yoktur.

 2. Borsada işlem yaparken her işlemi MUTLAKA en az iki kez kontrol ediniz. En son onay aşamasında tekrar kontrol ederek işleme devam ediniz. Hatalı bir işlemi geri almak kesinlikle mümkün değildir. Örneğin yanlış bir adrese ödeme yaparsanız bunu hiç kimse geri alamaz. Aynı şekilde, yanlış fiyattan alım yaparsanız bu işlemi de geri alamazsınız!

 3. Alım-Satımlarda her zaman tutar ve rakamlara azami dikkat etmeniz gerekiyor. Oraya girilecek hatalı bir rakam yüzünden para kaybedebilirsiniz ve bu işlemi geri alma şansı yok maalesef.

 4. Cüzdan adreslerini kopyala-yapıştır yaparken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Son zamanlarda bazı virüsler, kopyalanan adres yerine kendi adresini giriyor ve sizin gönderdiğiniz para farklı adrese gidiyor. Bu nedenle Gönder tuşuna basmadan önce adresi tekrar kontrol ediniz.

 5. Özellikle Google aramalarında son dönemlerde bazı spam siteler reklam yoluyla en üstte çıkabiliyor, bu siteleri ASLA tıklamayın. Sadece resmi siteler üzerinden işlem yapınız ve işlem yaparken www. adres çubuğunun yanındaki SSL işaretine dikkat edin. Pishing denilen oltalama sistemiyle tüm paranızı kaybedebilirsiniz!

 6. Facebook, Twitter, Telegram gibi kanallarda “Free Bitcoin” gibi duyurular yapılarak cüzdan adresleri ele geçirilmeye çalışılıyor. Ayrıca  WavesPlatform cüzdanıymış gibi gözüken bazı siteler var. Oraya SEED leri girmenizle birlikte tüm paranızı kaybedersiniz. Onaylı siteler dışında ASLA Seed girmeyin. SEED leri kimseye göndermeyin, paylaşmayın. SEED leri ele geçiren birisi cüzdana erişebilir.

 7. Akche fiyatları DEX üzerinde yani merkezi olmayan borsada işlem gördüğü için fiyatlar ANLIK olarak değişebilir. En güncel fiyatı cüzdana girerek görebilirsiniz. Web sitesinde veya farklı mecralarda yazan fiyatlar güncel olmayabilir.

 8. DEX Borsalarda fiyatları alıcı ve satıcılar belirler, dışarıdan müdahale sözkonusu değildir. Örneğin siz 1 TL ye 1 Akche almak isterseniz bu fiyatı girersiniz. O fiyatı herhangi bir alıcı uygun görürse satın alır. Sizden daha ucuz fiyat giren birisi daha üste çıkar ve onun elindeki kripto para daha önce satılır. DEX borsa merkeziyetsiz olduğu için dileyen dilediği fiyata alım veya satım emri girmekte özgürdür.

 9. DEX Borsalarda fiyatlar normal piyasaya göre çok daha düşük veya daha yüksek olabilir. Alım-Satım yapmadan önce farklı sitelerden fiyatları kontrol ediniz. Parite için döviz çevirici araçları kullanınız.

 10. Websayfamızda ve sosyal medyada sürekli duyurusunu yaptığımız gibi Akche bir yatırım aracı veya paranın alternatifi değildir! Websayfamızda yer alan bilgiler, tablolar veya göstergeler yatırım tavsiyesi olarak algılanamaz, kullanılamaz. Akche Ekibi dahil hiç kimse Akche ‘nin gelecekteki fiyatını belirleyemez, bilemez ve öngöremez. Bu yönde yapılan telkinlere asla inanmayınız.