Akche platformu ile ilgili merak edilenler ve sık sorulan soruların cevaplarını burada bulabilirsiniz.

Bu alan hergün eklenecek bilgilerle güncellenecektir.

***Daha detaylı bilgi için DESTEK sayfamızı ziyaret edebilir veya bize sorabilirsiniz.

Akche Coin

Akche ne demek?

Akçe, Osmanlı döneminde kullanılan gümüş para birimidir. Akche ise geleceğin interneti olarak adlandırılan blockchain tabanlı dijital Akçe ‘dir yani Akçe ‘nin dijital versiyonudur.

Ak Akçe kara gün içindir” deyimi o dönemlerde Akçe, gümüşten imal edildiğinden beyazlığı ve saflığı vurgulamak için kullanılmıştır. Beyaz Akçenizi Kara günler için saklayın anlamındadır.

Dijital dünyada biz de aynı sloganı kullanıyoruz; Ak AKCHE kara gün içindir!

Akche bir kripto para mı?

Evet!

Kripto para; güvenlik açısından kriptoloji bilimini kullanan, dijital ve sanal bir para birimidir ve matematik temelli şifrelenmiş dijital varlık olarak ta adlandırılabilir.

Akche, Blokzinciri (Blockchain) üzerinden takip edebileceğiniz ve tüm işlemleri blokzincirine kaydedilen bir kripto paradır.

Blokzincir de yapılan işlemler geriye dönük silinemez ve değiştirilemez. Yani şeffaf ve herkesin izleyebileceği bir yapıdır.

Neden Akçe değil de Akche?

Akçe, özel isim oduğu için kullanımı mümkün değidlir.

Global piyasalarda telaffuz kolaylığı açısından ve okunuş itibariyle Akçe diye okunduğu için Akche markası coin adı olarak tercih edildi.

Nasıl Akche alabilirim?

Bu linkte adım adım Akche alımıyla ilgili açıklama mevcuttur.

Ayrıca, aşağıda linklerini verdiğimiz uygulamaları yükleyerek kolayca Akche satın alabilirsiniz.

***Akche Mobil DEX test çalışmaları devam ediyor. Kısa sürede yayınlanacak.

Akche Cüzdan

Google Chrome

Apple Store

Google Store

Akche'nin piyasa değeri (MarketCap) nasıl hesaplanıyor?

Karmaşık bir hesaplama yöntemi olmasına karşın basitçe, dolaşımdaki coin sayısının mevcut Akche fiyatıyla çarpılması Akche’nin piyasa değerini belirler.

Piyasa Değeri = Piyasadaki Akche x Piyasa Fiyatı

Market Cap = Circulating Supply x Market Value

                                    ***Görsel örnektir!

Neden ERC20 değil de Waves Platform?

Mevcut durumda kullanılabilecek platformlardan, kullanım kolaylığı ve merkeziyetsiz olması nedeniyle Waves tercih ettik.

Akche, yol haritasına uygun olarak arka planda kendi blokzincirini kurmak için çalışıyor.

Akche'nin mining (madenciliği) var mı?

Son dönemlerde piyasaya çıkan diğer tüm coinler gibi Akche’nin de madenciliği yapılmıyor. Leased Proof of Stake (LPOS) denen konsensus modeliyle çalışılıyor. Bu modelde blok üreten ‘masternode’ lara işlem ücretleri aktarılıyor.

Özetle, herhangi bir masternode a cüzdanınızdaki Wavesleri kiralayarak işlem ücretlerinden komisyon alırsınız. Kiralama yaptığınız Wavesleri dilediğiniz zaman iptal edebilirsiniz.

Masternode bu kiralanan tutarı hiç bir şekilde kullanamaz veya harcayamaz. Paranın kontrolü yine sizde.

 

Akche toplam kaç adet üretildi, üretim sınırlı mı?

Üretilen toplam Akche sayısı 79.814.871 Adettir. Yani 2016 yılı TUIK verilerine göre Türkiye nüfusu kadar üretildi.

Üretimi non-reiussable dediğimiz sınırlı üretimdir ve daha fazla üretilemez.

Akche fiyatını kim belirliyor?

Akche, DEX (Decentralized Exchange) dediğimiz Merkezi olmayan borsada işlem gördüğü için güncel piyasa fiyatını alıcı ve satıcılar belirler. Yani arz-talep dengesine gore fiyatlar oluşur.

Akche neye yarar?

AKCHE bir yatırım aracı veya paranın alternatifi değildir! Akıllı Kontratların devreye girmesiyle proje desteklemek için kullanılacak ara-birimdir.

Akche yi tasarruf için uygun bir araç olarak düşünebilirsiniz.

Ak AKCHE kara gün içindir.

Akche Whitepaper (Teknik Bilgiler Dökümanı) nereden görebilirim?

Bu linkten Akche yol haritası, projenin genel bilgileri, Akche ve Imece Platformuyla ilgili tüm bilgileri görebilirsiniz.

Akche WhitePaper (Teknik Dökuman)

Akche DEX

Akche Dex’te Cüzdan açma

1. Öncelikle https://akche.io adresine giriyoruz. Adresi girdikten sonra MUTLAKA yukarıdaki adresten doğru yazıldığını ve SSL yeşil işareti olduğunu kontrol ediniz. Son günlerde çok fazla spam siteler olduğu için buna çok dikkat edilmesi gerekiyor.

2. Daha önceden açtığınız Waves cüzdan varsa buraya aktarmak için Hesap Aktar seçmelisiniz. IMPORT WALLET seçerseniz eski cüzdanın SEED leri yazmanızı ister.

3. Yeni Hesap seçerseniz yepyeni bir cüzdan açar. Biz bu kılavuzumuzda yeni cüzdan açarak devam edeceğiz.

İPUCU: Cüzdan import ederken SEED leri yazdıktan sonra, hemen aşağıda cüzdan adresi çıkar. Adresinizi MUTLAKA kontrol edin, daha önce açtığınız adresle aynı olduğundan emin olun. Çünkü SEED ler arasında fazladan tek bir boşluk bile olsa farklı adres açar. SEED lerin sonunda boşluk olmadığından, ilk harfinin büyük olmadığından ve SEED leri doğru sırada girdiğinizden emin olun.

SEED kaydetme işlemi

1. Yeni cüzdan açarken Yeni Hesap Uyarılarını dikkatlice okuyunuz ve “Okudum, Anladim” linkini tıklayarak devam ediniz. Daha sonra Cüzdan Kelime Grubu yazan bölgedeki kelimeleri göreceksiniz. Bunlar sizin özel SEED’ lerinizdir.

Kaybederseniz veya başkasına verirseniz tüm paranız kaybolabilir. Ekibimiz dahil hiçkimse sizin SEED lerinize tekrar ulaşamaz!

 

2. HESAP ADI yazan yere tercihinize göre bir isim/ kod yazabilirsiniz.

3. ŞİFRE yerine içinde MUTLAKA (!?+-%) gibi karakterler ve bir sayı girmelisiniz bu sizin cüzdan güveliğini arttıracaktır.

4. ŞİFRE TEKRARI yazan yere yukarıdaki şifrenin aynısını girmelisiniz.

İPUCU: Eğer şifrenizi unutursanız panik yapmayın. Cüzdan Kelime Grubunuzu yani SEED leri kaydettiyseniz yan taraftan KALDIR tiklayin, bir önceki işlemlerle Hesap Aktar yapıp aynı cüzdanı yeni şifreyle tanımlayabilirsiniz. Yani cüzdanlar için şifre ikinci derece önemli…

Akche Cüzdan

1. Cüzdanınıza girince ilk gelen ekranda para birimlerini göreceksiniz. Burada gördüğünüz gibi yeni cüzdan olduğu için SIFIR bakiye görünecektir.

2. Cüzdana para yüklemek için Digilira’ya kayıt yaptırıp oradan TL (WTRY) yükleyebilirsiniz. AKCHE Platformunda her transfer için 0,01 Waves işlem ücreti gerektiğinden işlem yapabilmek için en azından cüzdanda 0,02 Waves bulunması gerekiyor.

3. Sayfanın en üstündeki 3P…. ile başlayan yeri tıklarsanız cüzdan adresini kopyalarsınız.

İPUCU: Digilira www.digilira.com a kayıt yaptırarak TRY ile cüzdana para aktarımı yapabilirsiniz.

Akche Dex Eşleşmeler

1. Buraya tıklarsanız Akche DEX yani borsa sayfası açılır.

2. İlk ekrana gelen eşleme AKCHE/WTRY. Sol alttaki AKCHE ALIM EMİRLERİ yazan kısım, AKCHE satıp WTRY almak isteyenlerin girdiği rakamdır.

3. Onun altında yazan AKCHE SATIŞ EMİRLERİ ise elinde AKCHE olup bunu WTRY ile satmak isteyenlerin girdiği rakamlardır, yani Akche satmak isteyenlerdir.

İPUCU: Her zaman AKCHE ALMAK için AKCHE SATIS EMİRLERİ, SATMAK için ise AKCHE ALIM EMİRLERİ ni tıklamanız gerekir.

Satış emri girme

1. Sol tarafta AKCHE alım emirleri ve hemen aşağısında AKCHE satış emirleri yazıları gelecektir.

2. AKCHE alım emirleri; Akche almak isteyenlerin girdiği emirleri gösterir. Fiyat Akche satın almak isteyenlerin anlık alım fiyatıdır, AKCHE miktarı ve toplam kaç WTRY lik işlem olduğunu gösterir.

3. AKCHE satış emirleri; Akche satmak isteyenlerin girdiği emirleri gösterir Fiyat Akche satmak isteyenlerin satış fiyatı, AKCHE miktarı ve toplam kaç WTRY lik işlem olduğunu gösterir.

IPUCU: Bu örnekte AKCHE satış emirlerinin en üst sırasında 24 adet AKCHE var ama siz 35 adet almak istiyorsunuz. Yapmanız gereken 24’ün üzerine tıklayıp manuel olarak AKCHE TUTARI elle 35 olarak değiştirmek.

Bu durumda 24 adet AKCHE orada yazan fiyattan satılacak, kalan miktar ise yukarıya AKCHE alım emirleri olarak girer. Aynı fiyattan satmak isteyenler olduğunda da emir gerçekleşir.

Akche alım emri girme

1. AKCHE satın almak isterseniz AKCHE satış emirleri yazan yerdeki en üst kısma tıklamanız gerekir. Hemen yanında AKCHE AL yazan yerde TOPLAM AKCHE satış miktarı çıkacaktır. Oraya manuel olarak / alacağınız miktarı yazabilirsiniz.

İPUCU: Lütfen AKCHE AL yazan yerin üstündeki 0,00000000 WTRY yazan yere dikkat edin. Burası sizin toplam bakiyenizi gösterir. Yani işlem başarısız olursa bakiyenizi kontrol etmeniz gerekir.

Ayrıca bakiyenizin üstüne tıklarsanız hesabınızdaki tüm BTC/ WAV/ETH/ WTRY kadar AKCHE alırsınız!

Satın aldığım AKCHE ve diğer kripto paralarım nerede?

AKCHE satın aldıktan kısa bir süre sonra buraya AKCHE aldığınız tutar olarak yansır. Sol tarafta VARLIK ADI yazar, yanında ise bakiye miktarı yazar

Diğer koinlerinizin miktarını da bu alanda görebilirsiniz.

Akche global borsalarda ne zaman yer alacak?

Global Borsalarla görüşmeler devam ediyor. Henüz yeni olduğumuz için biraz zaman ve hacim gerekiyor. Zamanla global borsalarda da yer alacağız.

Şimdilik Akche Dex üzerinden her tür işlemi yapabilirsiniz.

AKCHE anlık verileri nereden görebilirim?

Akche, merkeziyetsiz borsada işlem gördüğü için Akche almak veya satmak isteyenler borsada anlık olarak fiyat girebilir. Yani fiyatlar değişkendir.

Anlık fiyat bilgisine Akche Market Cap linkini tiklayarak USD cinsinden ulaşabilirsiniz.

Hata mesajı alıyorum!

İşlem yaparken hata mesajı alıyorsanız bunun çeşitli nedenleri olabilir.

 1. İşlem yapamıyorum / hata mesajı alıyorum?

  Cüzdanı yeni açtıysanız hesabınızda para olmayacağı için işlem yapamazsınız. İşlem yapabilmek için cüzdanda en azından 0,001 WAV olmalıdır.


 2. Cüzdanda WTRY var ama işlem yapamıyorum?

  DEX Platformda her işlem için minimum 0,001 WAV gerekir. Cüzdanda yeterli miktarda WTRY, BTC…olmsına rağmen işlem yapamıyorsanız WAVES hesabınızı kontrol edin.


 3. Cüzdanımda daha fazla para var ama bakiyem daha az gösteriyor?

  Bu para biriminde daha önce verdiğiniz bir alış emri olabilir. Lüten aynı para birimindeki Alış Emirleri kısmını kontrol ediniz. Orada AÇIK duran bir emir varsa onu iptal ederseniz oradaki tutar bakiyenize eklenir.

*** Önemli Hatırlatmalar!

 1. Cüzdan açarken kutucuk içindeki SEED (KELIME GRUPLARINI) çok iyi saklayın. Bunları kaybederseniz hiç bir şekilde cüzdana girme şansınız olamaz. Bu bilgilere hiç kimsenin erişimi yoktur.

 2. Borsada işlem yaparken her işlemi MUTLAKA en az iki kez kontrol ediniz. En son onay aşamasında tekrar kontrol ederek işleme devam ediniz. Hatalı bir işlemi geri almak kesinlikle mümkün değildir. Örneğin yanlış bir adrese ödeme yaparsanız bunu hiç kimse geri alamaz. Aynı şekilde, yanlış fiyattan alım yaparsanız bu işlemi de geri alamazsınız!

 3. Alım-Satımlarda her zaman tutar ve rakamlara azami dikkat etmeniz gerekiyor. Oraya girilecek hatalı bir rakam yüzünden para kaybedebilirsiniz ve bu işlemi geri alma şansı yok maalesef.

 4. Cüzdan adreslerini kopyala-yapıştır yaparken çok dikkatli olmanız gerekiyor. Son zamanlarda bazı virüsler, kopyalanan adres yerine kendi adresini giriyor ve sizin gönderdiğiniz para farklı adrese gidiyor. Bu nedenle Gönder tuşuna basmadan önce adresi tekrar kontrol ediniz.

 5. Özellikle Google aramalarında son dönemlerde bazı spam siteler reklam yoluyla en üstte çıkabiliyor, bu siteleri ASLA tıklamayın. Sadece resmi siteler üzerinden işlem yapınız ve işlem yaparken www. adres çubuğunun yanındaki SSL işaretine dikkat edin. Pishing denilen oltalama sistemiyle tüm paranızı kaybedebilirsiniz!

 6. Facebook, Twitter, Telegram gibi kanallarda “Free Bitcoin” gibi duyurular yapılarak cüzdan adresleri ele geçirilmeye çalışılıyor. Ayrıca  WavesPlatform cüzdanıymış gibi gözüken bazı siteler var. Oraya SEED leri girmenizle birlikte tüm paranızı kaybedersiniz. Onaylı siteler dışında ASLA Seed girmeyin. SEED leri kimseye göndermeyin, paylaşmayın. SEED leri ele geçiren birisi cüzdana erişebilir.

 7. Akche fiyatları DEX üzerinde yani merkezi olmayan borsada işlem gördüğü için fiyatlar ANLIK olarak değişebilir. En güncel fiyatı cüzdana girerek görebilirsiniz. Web sitesinde veya farklı mecralarda yazan fiyatlar güncel olmayabilir.

 8. DEX Borsalarda fiyatları alıcı ve satıcılar belirler, dışarıdan müdahale sözkonusu değildir. Örneğin siz 1 TL ye 1 Akche almak isterseniz bu fiyatı girersiniz. O fiyatı herhangi bir alıcı uygun görürse satın alır. Sizden daha ucuz fiyat giren birisi daha üste çıkar ve onun elindeki kripto para daha önce satılır. DEX borsa merkeziyetsiz olduğu için dileyen dilediği fiyata alım veya satım emri girmekte özgürdür.

 9. DEX Borsalarda fiyatlar normal piyasaya göre çok daha düşük veya daha yüksek olabilir. Alım-Satım yapmadan önce farklı sitelerden fiyatları kontrol ediniz. Parite için döviz çevirici araçları kullanınız.

 10. Websayfamızda ve sosyal medyada sürekli duyurusunu yaptığımız gibi Akche bir yatırım aracı veya paranın alternatifi değildir! Websayfamızda yer alan bilgiler, tablolar veya göstergeler yatırım tavsiyesi olarak algılanamaz, kullanılamaz. Akche Ekibi dahil hiç kimse Akche ‘nin gelecekteki fiyatını belirleyemez, bilemez ve öngöremez. Bu yönde yapılan telkinlere asla inanmayınız.

Proje Fonlamasi

Projem var, nasıl başvurabilirim?

Projenizi bu linkten bize gönderebilirsiniz.

—Yapım aşamasında.

Fonlanacak projelerde kısıtlama var mı?

Tek sınırlama, projenin Türkiye de Blokzinciri teknolojisini yaygınlaştırıcı bir iş modeli olması ve Blokzinciri le ilgili bir girişim/yazılım/fikir olması. Bunun dışında proje sahiplerinde yaş, cinsiyet, tecrübe vs gibi hiç bir koşul aranmayacak.

Projem var: proje sahibi olarak elime para geçecek mi?

Onaylanan tüm projeler Akche Coinle fonlanacak, yani proje sahipleri de örneğin ekip arkadaşını projesine ikna edecek ve onun ödemesini de coinle yapacak. Bu anlamda proje sahiplerine ilk etapta fiziki para ödemesi yapılmayacak. Zaten blokzinciri mantıgına da uygun olan bu modelde, öncelikle proje sahibinin blokzinciri / cryptocurrency iş modeline inanması beklenir.

Proje başarılı olduğunda coinin piyasa değeri yükseleceği için oradan ciddi bir kazanç söz konusu olabilecek. Ayrıca, coinin kullanım alanı yaygınlaştığında proje sahipleri elindeki coinleri piyasada satıp paraya çevirebilecek.

Projelerde şeffaflık ne demek?

Şirketimize gelen ve Ön-Onaydan geçen tüm projeler tartışılmak üzere forum sayfamızda ilan edilecektir. Onaylanan her proje için ayrı halka arz yapılır.

Halka arz döneminde proje sahipleri, foruma üye olanlardan gelecek tüm sorulara cevaplar verecek, bütçesi sorgulanacak, yapacağı işler analiz edilecek. Halka arz bitiminde varılacak mutabakata göre danışmanlar kurulunda bu proje oylanacak ve oylama sonucuna göre projenin devamına karar verilecek.

Projelerde ortaklık yapısı nasıl olacak?

Onaylanan ve fonlanan projelerde, şirket %20; proje sahibi %40 ve kalan %40 piyasada yatırımcılara dağıtılacak. Böylece hiç bir ortak projeye tam hakim ve söz sahibi olamayacak. %40 pay sahipleri projeye inanan Akche yatırımcılarından oluşacak. Yani projeye az da olsa Akche yatıran herkes, yatırdığı oran kadar projenin dijital ortağı olacak. Proje bitiminde de payına düşen Akche kadar kazanç elde edecek.

Projeye yatırılan fiziki paraları kim kontrol edecek?

Yatırımcılardan gelen tüm fiziki paralar şeffaf bir şekilde şirketin BTC/ETH/WAV kasasında duracak ve günlük olarak şirket web sayfasında ilan edilecek. Arzu eden herkes şirketin tüm mal varlığının gerçek piyasa değerini oradan izleyebilecek.

Şirkete yatırılan fiziki paralar şirketin kasasında duracak ve şirket sözleşmesine göre bu parayı olağanüstü bir durum veya olağan dışı bir gelişme olmadığı sürece çekemez, kullanamaz, harcayamaz.

***Olağan dışı gelişme örneği: mahkeme kararı

Projeden yatırımcı olarak nasıl para kazanacağım?

Öncelikle bu girişim bir yatırım aracı veya para kazandırma platformu değil, girişimleri destekleme ve sizleri de bu desteğin bir parçası olmaya çağıran bir projedir.

Projelerden para kazanmak için Danışmanlar tarafından onaylanan bir projeye coin yatıracaksınız ve desteklediğiniz projenin başarılı olması için siz de tanıtımlara yardımcı olmalısınız. Çünkü projenin başarısı sizin de başarınız sayılacak.

Projeler testleri başarıyla geçtiğinde yatırdığınız Akche + piyasa değeri üzerinden kazancınız oluşacak.

Proje Yatırım Payları

Fonlama yapılacak projelerde dijital varlıklar aşağıdaki orana göre pay edilecektir.

 • %40 Proje sahibi
 • %40 Piyasa
 • %20 Akche Soft

Imece Platformu

İmece nedir, nasıl işler?

Imece, kırsal kesimde, ortak ya da kişisel işlerin elbirliğiyle ve sırayla yapılmasına dayanan geleneksel yardımlaşma biçimidir.

İmeceye çoğunlukla bir ailenin tek başına yapamayacağı işlerde ve işin gecikmesinde sakınca görülen durumlarda başvurulur.

Katılanların sayısı yöreye, zamana ve işe göre değişir. Bulgur çekme ve çeyiz hazırlamada genç kızlar, ekin biçme, bulgur dövme, yol ve koru çalışması gibi bilek gücüne dayanan işlerde delikanlılar, kışlık yiyecek hazırlığıyla ilgili işlerde deneyimli kadınlar bir araya gelir. İmece köy muhtarı ve ihtiyar meclisi tarafından birkaç gün önceden duyurulur ve her aileden bir kişinin mutlaka imeceye katılması beklenir. Özürsüz imeceye katılmamak köylü arasında büyük bir ayıp olarak görülür. Köyün ortak mallarında çalışma, çok yaşlı ve kimsesiz komşuların işlerini görme karşılıksız imece sayılır; bu imeceye, çağrılan herkesin katılması zorunludur.

Proje işleyişi nasıl olacak?

 • Akche Soft şirketine ulaşan projeleri, ön inceleme, teknik inceleme ve mali incelemeden geçirerek uygun bulduklarını fonlamaya açar (bu arada projelerin tüm telif hakları da korunur, onaylanmayan projeler 3. partilerle paylaşılmaz!)

 • Onaylanan projeler için lazım olan X TL bütçenin X/40 TL’sinin Akche sahipleri tarafından fonlanması beklenir.

 • Proje X/40 TL oranında destek alırsa, kalan tutar, Melek Yatırımcı tarafından karşılanacaktır.

 • Proje için Proje LTD ya da Proje A.Ş. şirketi kurulur (hukuki ve mali açıdan o proje için hangisi uygunsa) Kurulan şirketin hisseleri %40’ı proje sahibinin ya da ekibinin, diğer %40’ı Akche sahiplerini temsilen Akche Soft’un, kalan %20’si de Melek yatırımcının olacak şekilde paylaşılır. Şirket kurulumu, marka tescili, patent başvuruları vs. prosedürlerle proje sahibi uğraşir.

 • Proje sahibi fonu alır, Melek yatırımcıdan mentörlük almaya başlar. Proje sahibi sadece projesiyle ilgilenir ve projesini geliştirmeye odaklanır.

 • Şirket dönemler halinde mali verilerini açıklar. Kar etmişse, %40 kar payı projeye yatırım yapmış Akche sahiplerinin hesaplarına Akche olarak ödenir. (Her proje için bir varlık üretileceğinden, projeye ait varlıklar da şimdilik Waves platformunda işlem görecek. 2018 3. çeyreğinden sonra da Akche’nin kendi borsasında işlem görmeye devam edecek. (Akche kendi blok zinciriyle bir dijital para olduğunda, Waves assetleri, 1:1 takas ile yeni dijital para ile değiş tokuş yapılacak)

Bu bölümle ilgili diğer detaylar hazırlanıyor.

Bu bölüm Akıllı Kontratların devreye girmesiyle hazırlanacaktır.

Akche-Soft

Bu projenin arkasında kimler var?

Bu proje, detayları halka arz sayfasında verilen Türkiye’de yerleşik bir yazılım firması, dünyada bir çok projeye destek vermiş ve Türkiye’de de tanınan Amerika kökenli bir Türk-Amerikan Yatırım firması, hukuki işlemler için tanınmış bir bilişim hukuk bürosu gibi firmalar tarafından destekleniyor. Projenin kurucu ortakları anılan firmalardır.

Buradan Akche Ekibi ile ilgili tum detaylari gorebilrisiniz:

Şirket, giderlerini nasıl karşılayacak?

Web sayfasında anlatıldığı gibi, şirket

 • Akche satışından elde edilecek gelirden,
 • Üyeler arası transferden alınacak kesintiden,
 • İlk yatırılan paradaki komisyon kesintisinden

gelir elde edecek.

Kripto Para Kavramlar Sözlüğü

Akıllı Kontrat - Smart Contract nedir?

Akıllı sözleşme anlamına gelen Smart Contract, 20 seneyi aşkın bir geçmişe sahip. Bir hukuk ve kriptografi uzmanı tarafından ortaya atılmıştır. Kripto para dünyasında ise, ethereum ile birlikte bu kavram öne çıkmıştır. İşlem akışlarını ve diğer normları içerebilen protokoller diyebiliriz.

Klasik sistemlere göre daha kısa sürede biten işlemleri barındırdığı söylenir.

Altcoin nedir?

Bitcoin dışındaki kripto paraların genel ifadesi. Alt coin olarak düşünebilirsiniz ancak, alternate cryptocoin in kısaltmasıdır, yani alternatiflerdir.

Günümüzde bu alternatiflerin sayısı binlerle ifade ediliyor.

ASIC nedir?

İngilizce Application Spesific Integrated Circuit açılımı.

Uygulamaya özgü entegre edilmiş devre anlamına geliyor. Coin madenciliği için kullanılan özel işlemcileri ifade eder. ASIC Miner ise, ASIC kullanarak kripto para madenciliği yapan kişiler demektir.

Blockchain nedir?

Şifrelenmiş işlemlerin takibini sağlayan, bloklar halindeki yapı. merkeze bağlı olmadan, alıcı ve satıcı arasında işlem yapılmasına olanak tanıyan bir sistem. Sadece kripto para dünyasında değil, bankacılık sisteminde de block chain teknolojisini kullanıldığı alanlar artıyor.

Siber güvenlikten ödeme sistemlerine kadar, block chain yani blok zinciri teknolojisi ilerleyen dönemlerde de önemini koruyacak.

Block nedir?

Blok zinciri teknolojisinden bahsettikten sonra, sırada o bloklar var. Blokları, bir kitabın sayfaları olarak düşünebilirsiniz. İlişkili dataları içeren yapılardır.

Yaklaşık 9-10 dakikada bir, yeni bir blok oluşur ve verileri taşır, bu oluşum süresi değişken olabilir. Halen süren madencilik çalışmaları, yapının çalışmasını sağlayan güçtür.

Orphan block terimi ise, gereksiz blok anlamına gelen diğer bir ilişkili terimdir.

Cüzdan - Wallet nedir?

Bitcoinleri taşımak ve depolamak için kullanılan cüzdana denir.

Cüzdan aslında blok zincirindeki Bitcoin adreslerinizde yer alan bitcoinlerinizi harcamaya yarayan gizli anahtarlarınızı saklar. Her Bitcoin cüzdanı tüm Bitcoin adreslerinizin toplam bakiyesini gösterir ve belli birine belli bir miktar ödemenizi sağlar.

Cryptocurrency - Kripto Para nedir?

Kripto para birimi, kriptografiye dayalı matematiksel problemleri çözerek üretilen dijital veri, varlık.

Exchange nedir?

Farklı para formlarının ve diğer varlıkların alışverişi için kullanılan merkezi bir kaynaktır. Borsa da denebilir.

Genellikle Bitcoin değişimleri ve dönüşümleri ile kripto para biriminin başka türlere, tipik olarak yasal paraya, çevrilmesi için kullanılır.

Genesis Block nedir?

Blok zincirinde ilk bloktur.

Fiat Currency (İtibari Para) nedir?

Altın, gümüş vs. gibi değerli maden karşılığı olmayan, değerini sadece hükümetin, geçerli olduğunu ve her yerde kabul edilmesi gerektiğini kanunla belirlemesinden alan kanunname parası.

Günümüzde hemen hemen bütün paralar kanunname parasıdır. Bu paraların halk tarafından mecburiyet dışında kabul edilip edilmemesi, o parayı çıkaran hükümete duyulan güvene bağlıdır.

Fork nedir?

Kelime olarak çatal anlamına gelen fork, kripto para dünyasında işlemlerin sürdüğü bir bloka çıkan alternatif oluşumları ifade eder.

İşlem sağlayıcılarının farklı bir dizi oluşturması neticesinde bu çatallar meydana gelir.

Mining - Madencilik nedir?

Tercümesi ‘madencilik’ olan bu terim, kripto dünyasında da aynı şekilde kullanılır. Bilgisayarın donanımlarını kullanarak çözülen şifreler ile, yeni coinler üretilmesine olanak tanıyan işlemlerdir.

Node nedir?

Bilgisayar dünyasında ağ, devre gibi anlamlara gelen node ifadesi, kripto para dünyasında işlemleri başkalarına bağlı bir kullanıcının, Bitcoin ağına bağlı bilgisayarı manasına gelmekte.

P2P nedir?

Peer to Peer anlamına gelen P2P ifadesi, ‘eşten eşe’ diye tanımlanabilir.

Terimsel olarak, birbirine bağlı iki ağ tarafından yapılan transferlerdir. Tüm katılımcıların bulunduğu bir sistemdir ve arabuluculuk noktası üzerinden işlemlerin yapıldığı bir sistemdir.

Merkezi otoriteye bağlı olmaması ve bankacılık sistemine alternatif bir yapı olmasından ötürü, P2P de blockchain kadar önemli bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

PoS nedir?

Proof of Stake, yani ‘pay ya da hisse kanıtı’ olarak kullanılan ifade. PoW sisteminin bir alternatifidir.

PoW sistemlerin günümüzde tükettiği enerji, bazı ülkelerin enerji tüketimine eşit durumda olarak ifade edilir, PoS sistemlerin ise daha çevre dostu olduğu yönünde iddialar vardır.

PoW nedir?

PoW, Proof of Work anlamına geliyor. Esasen bu kavram, Bitcoin’den önce de vardı. İş ispatı anlamına geliyor, insanların bir işle ilgili heveslerini göstermelerin adına ortaya koydukları fedakarlık demektir. Ancak bu kavramın Bitcoin ve diğer alternatif coinler ile ilgisi, BTC kurucusu Satoshi’nin bu kavramı, kripto para madenciliğinin manifestosunda kullanması, hatta bu felsefenin önemli ayaklarından biri olarak ifade etmesidir.

Kripto para dünyasında ‘işin kanıtı’, mümkün olan en çok işlemi barındıran bloklar ortaya çıkarmaktır. Proof of work, bir bloku sorunsuz şekilde tamamlamanın ve tüm o zamana, emeğe katlanmanın diğer bir ifadesidir.

PoW için farklı algoritmalar kullanılmaktadır.

Pre-Mining nedir?

Para yayınlanmadan ve detayları parayı çıkarmak isteyen diğer kişilere açıklanmadan önce, Kripto Para birimi kurucusu tarafından paranın bir bölümünün çıkarılmasıdır.

Private Key nedir?

Kişiye özel ve işlem yapmak için gerekli gizli sayısal anahtar.

Public Key nedir?

Herkes ile paylaşılan açık kripto para adresini ifade eder.

QR Code nedir?

Bir veri dizisini temsil eden bir tek renkli bir desen içeren iki-boyutlu bir grafik bloktur. QR kodları mobil telefonlardakiler de dâhil olmak üzere, kameralar tarafından taranacak şekilde tasarlanmıştır.

Bitcoin adreslerini kodlamak için kullanılır.

Satoshi nedir?

Bitcoin’in milyonda birine verilen isimdir. (0.0000001 BTC)

Kripto Para Kavramları www.coin-turk.com gibi sitelerden derlenmiştir.

Yasal Uyarılar

Önemli Hatırlatma ve Yasal Uyarılar

Websayfamızda ve sosyal medyada sürekli duyurusunu yaptığımız gibi Akche bir yatırım aracı veya paranın alternatifi değildir!

Websayfamızda yer alan bilgiler, tablolar veya göstergeler yatırım tavsiyesi olarak algılanamaz, kullanılamaz.

Akche Ekibi dahil hiç kimse Akche ‘nin gelecekteki fiyatını belirleyemez, bilemez ve öngöremez. Bu yönde yapılan telkinlere asla inanmayınız.

Burada cevabını bulamadığım sorularım var?

Yardım gerekiyor?

DESTEK bölümünden merak ettiklerinizi veya sorularınızı sorabilirsiniz. Ya da asagidaki formu doldurup bize iletebilirsiniz.